Wiadomości
Irmina Nockiewicz
2023-02-14
Sytuacja chrześcijan nawróconych z islamu w Europie
Raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) o prześladowaniu chrześcijan, którzy nawrócili się z islamu we Francji i innych krajach Europy. Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (European Centre for Law and Justice) to międzynarodowa or

Społeczeństwo europejskie musi stawić czoła nasilającemu się zjawisku prześladowania byłych muzułmanów, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Nie są oni jeszcze tak represjonowani jak w krajach, w których obowiązuje islamskie prawo szariatu, jednak ich sytuacja stopniowo się pogarsza. Konwertyci postrzegani są jako zdrajcy, co skutkuje wykluczeniem ich z rodziny, a nawet atakami fizycznymi ze skutkiem śmiertelnym.

O prześladowaniu muzułmanów nawróconych na chrześcijaństwo mówiono podczas międzynarodowego spotkania nt. wolności religijnej, które odbyło się w Londynie. Został tam przedstawiony specjalny raport przygotowany przez Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości, z którego wynika, że wolność religijna konwertytów jest w Europie coraz częściej łamana. Mimo że żyją na Starym Kontynencie, to ich rodzime wspólnoty aplikują do nich obowiązujące w krajach ich podchodzenia ustawy o bluźnierstwie i zasady szariatu. Stąd osoby, które wybierając Chrystusa odeszły z islamu postrzegane są jako zdrajcy i nazywane są wprost apostatami.

Islamu nie porzuca się bezkarnie, z lęku przed konsekwencjami konwertyci ukrywają fakt nawrócenia przed społecznością, z której się wywodzą. Szacunki mówią o liczbie wynoszącej od 4 000 do 30 000 w samej Francji. Raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (The European Centre for Law and Justice - ECLJ) poświęcony sytuacji chrześcijan – byłych muzułmanów – we Francji i innych krajach Europy opisuje reperkusje z jakimi spotykają się ex-muzułmanie, kiedy porzucą islam. Różne rodzaje nękania, które oscylują od pogardy do przemocy i prześladowania, dotyczą wszystkich konwertytów, a są to: pogarda i agresja słowna w reakcji na informację o nawróceniu; groźby karalne, akty zastraszania lub nękanie w rodzinie, społeczności lub w sieciach społecznościowych, odrzucenie przez rodzinę, wyrzucenie z domu rodzinnego, wydziedziczenie, naruszenia integralności fizycznej od plucia, poprzez bicie, publiczny lincz, aż po zabójstwo, niszczenie mienia, zwolnienie lub staranie by stracił pracę, w przypadku kobiet: uwięzienie do czasu powrotu do islamu, zmuszanie do małżeństwa z muzułmaninem, powrót do kraju pochodzenia, gwałt. 

Takie zachowania są coraz częściej obecne we Francji czy Belgii, gdzie wspólnoty islamskie są coraz silniejsze, ale także w innych krajach Europy. Raport mówi o wykluczaniu konwertytów z rodziny, pozbawiania ich majątku, stosowaniu gróźb a nawet ataków fizycznych. Obecny na kongresie Nissar Hussain, który jest Brytyjczykiem pakistańskiego pochodzenia, opowiedział o tym, jak za zmianę religii został zaatakowany na ulicy i dotkliwie pobity kijami bejsbolowymi. Zauważył, że wielu konwertytów po zmianie religii zmuszonych jest do opuszczenia swego środowiska w obawie przed atakami. Wyznał też, że konwertyci spotykają się z pewną dozą nieufności także ze strony chrześcijan, którzy nie wierzą w prawdziwość ich nawrócenia.

Twórcy raportu podkreślają, że sytuacja konwertytów z islamu jest wyzwaniem dla organizacji zajmujących się obroną wolności religijnej w Europie. Wskazują, że nie może to być temat tabu, na który europejskie instytucje będą przymykać oczy. Rosnąca liczba konwertytów na chrześcijaństwo stawia też nowe wyzwania przed przyjmującymi ich wspólnotami, które muszą zwrócić uwagę na ich specyficzne potrzeby.


Marta Karpińska, Samotność i strach. Prześladowanie muzułmańskich konwertytów w Europie, 27.07.2022

ECLJ, The Persecution of Ex-Muslim Christians in France and in Europe.

International Ministerial Conference on Freedom of Religion or Belief: London 2022, July, 5-6, 2022.